کاخ کرملین مسکو

روسیه – کاخ کرملین مسکو

 

کاخ کرملین مسکو - روسیه
کاخ کرملین مسکو – روسیه
 

کاخ کرملین مسکو

کاخ کرملین مسکو (Moscow Kremlin) معمولا به کرملین (قلعه در یکی از شهرهای روسیه) اشاره دارد و یکی از مکان های است که در تور روسیه و تور مسکو مورد بازدید قرار می گیرد. کاخ کرملین یک مجموعه غنی در قلب مسکو، مشرف به رودخانه Moskva به سمت جنوب، و از شرق به کلیسای جامع سنت باسیل، میدان سرخ و از غرب به باغ الکساندر می رسد. این کاخ شامل پنج کاخ، چهار کلیسا و محصور شده با دیوار کرملین و برج کرملین می باشد. این مجموعه به عنوان محل اقامت رسمی رئیس جمهور فدراسیون روسیه شناخته شده است.

نام کرملین به معنی “قلعه یا دژ در داخل شهرستان”، است و اغلب نیز به عنوان یک کنایه برای اشاره به دولت فدراسیون روسیه، در یک مفهوم شبیه به کاخ سفید از آن استفاده می شود که به دفتر اجرایی رئیس جمهور ایالات متحده اشاره دارد. قبلا کاخ برای اشاره به دولت اتحاد جماهیر شوروی (1922-1991) و بالاترین اعضای آن (مانند منشی، هنرپیشه، روسای جمهور، وزرا، و کارکنان) استفاده شده است. “Kremlinology” اشاره به مطالعه سیاست شوروی و روسیه است.

 

تاریخچه

این مکان( کاخ کرملین مسکو ) به طور مداوم توسط مردمان فینواوگری از قرن 2 قبل از میلاد، برای سکنی گزیدن مورد استفاد قرار گرفته است. در اوایل قرن 11، اسلاوها بخش جنوب غربی Borovitsky Hill را اشغال کردند که به عنوان یک مهر و موم شهری از سال 1090 مشهود است که توسط باستان شناسان شوروی در منطقه کشف شد. Vyatichi یک ساختار مستحکم (یا «grad») بر روی تپه که در آن رودخانه Neglinnaya جریان دارد به طرف رودخانه Moskva ساخته شده است. تا قرن 14، این مکان به عنوان گراد (grad) مسکو شناخته می شد. کلمه “کرملین” برای اولین بار در سال 1331 ثبت گردید. گراد تا حد زیادی توسط شاهزاده یوری دولگوروکی (Yuri Dolgorukiy) در 1156 تمدید شد و توسط مغولان در سال 1237 نابود شده و با بلوط در سال 1339 بازسازی شده است.

 

cathedral of the archangel
cathedral of the archangel
 

مسند دوک‌های کبیر

دیمیتری دونسکی (Dmitri Donskoi) دیوار بلوطی (از چوب بلوط) را با یک ارگ سنگی از سنگ آهک در 1366-1368 بر روی پایه های اساسی از دیوار فعلی جایگزین کرد. این غنی سازی در برابر محاصره Khan Tokhtamysh مقاومت کرد. پسر دیمیتری واسیلی اول (Vasily I) ساخت و ساز کلیسا و صومعه در کرملین را از سر گرفت. کلیسای جامع بشارت تازه ساخته شده، توسط تئوفانهای (Theophanes) یونانی، آندری روبلف (Andrei Rublev) و پروخور (Prokhor) در سال  1406 نقاشی شد. صومعه Chudov توسط معلم دیمیتری (Dmitri’s tutor)، متروپولیتن الکسیس (Metropolitan Alexis) تاسیس شد، در حالی که بیوه او (به نام Eudoxia) در سال 1397 صومعه معراج (Ascension) را تاسیس کرد.

 

محل اقامت تزارها

شاهزاده بزرگ ایوان سوم (Ivan III) طرح بازسازی کرملین را داد و تعدادی از معماران ماهر رنسانس ایتالیا را دعوت کرد، از جمله: پتروس آنتونیوس سولاریوس (Petrus Antonius Solarius)، که دیوار جدید کرملین و برج های آن را طراحی کرد، و مارکوس روفوس (Marcus Ruffus) قصر جدید برای شاهزاده طراحی کرد. در طول حکومت او سه کلیسای اعظم موجود در کرملین: کلیسای استشهاد و کاخ مرصع ساخته شد. بالاترین ساختمان شهرستان و مسکوویت روسیه برج ناقوس ایوان کبیر، در سال های 1505 تا سال 1508 ساخته شد و در سال 1600 ارتفاع فعلی آن تکمیل شده است.

کاخ کرملین در حال حاضر به نظر می رسد که بین سال های 1485 و 1495 ساخته شده است. پس از ساخت و ساز دیوارهای جدید کرملین و کلیساها، پادشاه فرمان داد که هیچ ساختمان یا ساختار دیگری نباید در مجاورت ارگ ساخته شود. کرملین توسط یک خندق 30 متری، از دیوار شهر جدا شد. در زمان سلطنت ایوان مخوف (Ivan the Terrible) کلیسای جامع سنت باسیل ساخته شد. همچنین همان تزار به بازسازی قصرهای اجداد خود پرداخت، یک قصر و کلیسای جدید برای پسران خود ساخت. metochion توسط صومعه تثلیث انجام شد و افتخار برج کلیسای سنت سرجیوس را داشت، که خارجیان آن را به عنوان یکی از بهترین ساختمان ها در این کشور توصیف می کنند.

بین 21 سپتامبر سال 1610 تا 26 اکتبر سال 1612 (حدود دو سال) کرملین در اشغال نیروهای لهستانی بوده است و آزادی آن توسط ارتش داوطلب شاهزاده دیمیتری پوزارسکی (Dmitry Pozharsky) و کوزما مینین (Kuzma Minin) برای انتخابات میخائیل رومانوف (Mikhail Romanov) به عنوان تزار جدید صورت گرفت. در طول سلطنت او و پسرش الکسیس، کلیسای یازده گنبد ناجی بزرگ (eleven-domed Upper Saviour Cathedral)، دروازه تسلیحات (Armorial Gate)، قصر تریم (Terem Palace)، کاخ تفریحی (Amusement Palace) و قصر پاتریارک نیکون (Patriarch Nikon) ساخته شد. پس از مرگ الکسیس، کرملین شاهد آشوب سال 1682 در مسکو بود، که پیتر تزار به سختی موفق به فرار گردید. در نتیجه، این موضوع باعث حس تنفر او نسبت به کرملین شد. سه دهه بعد، پیتر اقامتگاه اجداد خود را رها کرد و پایتخت جدید خود را، سن پترزبورگ قرار داد.

 

کلیسای جامع سن باسیل
کلیسای جامع سن باسیل
 

دوره شاهنشاهی

اگر چه کرملین برای مراسم تاجگذاری استفاده می شد، اما کرملین رها شد و تا سال 1773 هنگامی که کاترین کبیر واسیلی بازنف (Vasili Bazhenov) را درگیر ساخت اقامتگاه جدید خود کرد مورد غفلت قرار گرفت. بازنف  یک طراحی نئوکلاسیک گزاف در مقیاس قهرمانان تولید کرد که شامل تخریب کلیساها و قصرهای متعدد، و همچنین به عنوان یک بخشی از دیوار کرملین می شد. پس از مقدمات، ساخت و ساز به دلیل کمبود بودجه متوقف گردید. چند سال بعد، مت ووی کازاکف (Matvey Kazakov) بازسازی بخش تخریب شده دیوار و برخی از ساختارهای صومعه Chudov  را انجام داد، و دفاتر بزرگ و مجلل مجلس سنا را ساخت که به عنوان محل کار اصلی رئیس جمهور روسیه اقتباس می گردید.

در طول دوره شاهنشاهی، از اوایل قرن 18 تا اواخر قرن 19، دیوار کرملین به طور سنتی مطابق با مد آن زمان هم سفید رنگ شد. پس از حمله فرانسه به روسیه در سال 1812، نیروهای فرانسه از 2 سپتامبر تا 11 اکتبر کرملین را اشغال کردند. ناپلئون در هنگام فرار از مسکو، دستور داد تا کرملین را کاملا منفجر کنند. بخشهای متعددی از دیوار کرملین به همراه چندین برج دیوار در اثر انفجار و آتش سوزی نابود شد و آسیب زیادی به کاخ مرصع و کلیساها وارد شد. انفجار به مدت سه روز از 21 تا 23 اکتبر ادامه داشت. با این حال، باران از خرابی و خسارات جلوگیری کرد. مرمت کرملین در سال های 1816 تا 1819 تحت نظارت اوسیپ بوو (Osip Bove) انجام گرفت. در طول سلطنت الکساندر اول (Alexander I)، ساختارهای باستانی متعدد در یک سبک نئو گوتیک بازسازی شد، اما بسیاری دیگر به عنوان بناهای «متروکه» و «مخروبه» به سادگی تخریب شدند.

نیکلاس اول در بازدید از مسکو برای تاجگذاریش از کاخ کبیر یا زمستانی، در سال 1750 به طراحی که در مورد این مجموعه شده بود ابراز نارضایتی کرد. ساختار سبک باروک استادانه تخریب شد و دلیل آن کلیسا سنت جان است که توسط Aloisio در سال 1508 در محل کلیساییکه برای اولین بار در مسکو در نزدیکی آن ساخته شده بود، بنا شد. معمار کنستانتین تون (Konstantin Thon) دستور به جایگزین کردن آن ها با قصر مجلل کرملین داد که به رقابت با کاخ زمستانی در سن پترزبورگ در ابعاد زیبا و فضای داخلی شاهانه به اجرا درآمد. این کاخ در سال های 1839تا 1849 ساخته شد و به دنبال آن ساختمان جدید کرملین زره پوش در سال 1851 بنا گردید.

پس از سال 1851، کرملین تا انقلاب روسیه در سال 1917 تغییرات بسیار کمی داشت. تنها ویژگی های جدید اضافه شده در طول این دوره بنای یادبود الکساندر دوم (Alexander II) و یک صلیب سنگ مارک بود که در آن دوک بزرگ سرگئی الکساندروویچ روسیه توسط ایوان کالیایف (Ivan Kalyayev) در سال 1905 قرار داشته بود. این آثار توسط بلشویکها در سال 1918 نابود شدند.

 

داخل کاخ کرملین مسکو
داخل کاخ کرملین مسکو
 

دوره اتحاد جماهیر شوروی و ماقبل از آن

در 12 مارس 1918 دولت اتحاد جماهیر شوروی از پتروگراد به مسکو نقل مکان کرد. ولادیمیر لنین مجلس سنا کرملین را به عنوان محل اقامت خود انتخاب کرد. استالین نیز در کاخ کرملین اتاق شخصی داشت. او مشتاق به حذف تمام “آثار باستانی رژیم تزاری” از مقر فرماندهی خود بود. عقاب طلایی در برج را با ستاره های درخشان کرملین جایگزین کرد، به همین ترتیب دیوار نزدیک مقبره لنین نیز به دیوار قبرستان کرملین تبدیل گردید.

صومعه Chudov و صومعه معراج، با کلیساهای قرن 16 را  به اتاق هایی برای مدرسه نظامی و قصر گنگره تبدیل کرد. قصر نیکلاس کوچک و کلیسای اعظم ناجی نیز نابود شد. کرملین تا سال 1955محل اقامت دولت اتحاد جماهیر شوروی بود و روی گردشگران بسته شد. تنها تا زمان ذوب خروشچف (Khrushchev Thaw) بود که کرملین به روی بازدید کنندگان خارجی بازگشایی شد. موزه کرملین در سال 1961 تاسیس شد و در این میان به عنوان اولین محل میراث شوروی در فهرست میراث جهانی در سال 1990 ثبت شده است.

اگر چه مدیر فعلی موزه های کرملین، النا گاگارینا (Elena Gagarina) حامی بازسازی کامل صومعه های نابود شده کرملین می باشد، تحولات اخیر به ترمیم های گران قیمت و تزئینات داخلی کاخ بزرگ کرملین محدود شده است که در طول حکومت استالین تغییر یافته بود.

 

ساختمان کاخ کرملین

دیوارهای کرملین و برج آن توسط استادان ایتالیائی در طول سال 1485 به 1495 ساخته شده است. شکل دیوار کرملین مثلثی و به مساحت 275.000 متر مربع ساختمان را محصور کرده است. طول کلی آن  2235 متر است، اما ارتفاع از 5 تا 19 متر، بسته به نوع زمین متفاوت است و ضخامت دیوار نیز بین 3.5 و 6.5 متر می باشد. در اصل هجده برج کرملین وجود دارد، اما تعداد آنها در قرن 17 به بیست افزایش یافت. همه به جز سه برج مربع در طرح می باشد. نام بلندترین برج Troizkaya است که ارتفاع کنونی آن از 73،9 متر و طول 1495 می باشد. بیشترین برج ها در اصل با سایه بان چوبی تاج گذاری شده است. خیمه های آجری با نوار رنگی به سال 1680 بازمی گردد.

میدان کلیسای اعظم قلب کرملین است که توسط شش ساختمان دیگر که شامل سه کلیسای اعظم می باشد، احاطه شده است. کلیسای جامع دورمیشن در سال 1479 ساخته شد تا به عنوان اصلی ترین کلیسای مسکو، محل تاج گذاری تمام تزارها باشد. نمای سنگ آهک عظیم با پنج قبه طلائی پوش داده شده که طرح ارسطو فیوراوانتی (Aristotele Fioravanti) است. چند بزرگ خاندان در آنجا دفن شده است، از جمله پیتر (Peter) و مکاری (Makarii).

کلیسای جامع سه گنبد طلاکاری و در 1489 تکمیل شده است. یک قرن گنبد به عنوان یک کلیسا طراحی و بازسازی گردید. در بخش جنوب شرق میدان کلیسای جامع بسیار بزرگ مایکل فرشته (Archangel Michael) در سال 1508 ساخته شده است که در آن تقریبا تمام پادشاهان اهل مسکو از ایوان کالیتا (Ivan Kalita) الکسیس اول (Alexis I) از روسیه دفن شده اند. ( Boris Godunov در اصل در اینجا به خاک سپرده شد، اما به صومعه تثلیث (Trinity Monastery) منتقل گردید). دو کلیسای داخلی متروپلیتن ها (Metropolitans) و پدرسالاران (Patriarchs) مسکو، کلیسای دوازده رسول (Twelve Apostles) (1653-1656) و یک کلیسای گنبدی شکل نفیس توسط صنعتگران پسکوف (Pskov) در طول سال های 1484 تا 1488 ساخته شده است و شامل تصاویر فوق العاده و نقاشی های دیواری از به جای مانده از سال 1627 و 1644 می باشد.

ساختار قابل توجه دیگر در این بنا، ناقوس برج ایوان کبیر است که در گوشه شمال شرق میدان می باشد و گفته شده است که به مناسبت مرکز دقیق مسکو و شباهت به یک شمع در حال سوختن می ماند. ارتفاع این بنا که در سال 1600 ساخته شده، 81 متر است و تا زمان انقلاب روسیه، بلندترین بنا در شهرستان بوده است. ساخت و ساز ساختمان بلندتر از این ارتفاع ممنوع بود. اگر دشمن نزدیک می شد، 21 زنگ این برج به صدا در می آمده است. در قسمت بالایی این ساختار در طول تهاجم ناپلئون توسط فرانسه نابود شد. البته بعدها مورد بازسازی قرار گرفت. زنگ تزار، بزرگترین زنگ در جهان است که در یک پایه در کنار برج قرار دارد و به صورت ایستاده است.

قدیمی ترین ساختار سکولار کاخ مرصع (1491) ایوان سوم (Ivan III) است که دارای تخت های شاهنشاهی است. بعد از قدیمی ترین ساختار مربوط به اولین خانه خانواده سلطنتی، کاخ تررم (Terem) می شود. کاخ اصلی تررم به فرمان ایوان سوم ساخته شد، اما بسیاری از کاخ های موجود در قرن 17 ساخته شدند. کاخ تریم و مرصع توسط کاخ بزرگ کرملین (توسط نیکلاس من در سال 1838 راه اندازی شد) به هم مرتبط هستند. بزرگترین ساختار در کرملین، هزینه ای نجومی معادل یازده میلیون روبل به همراه داشت و بیش از یک میلیارد دلار جهت نوسازی در سال 1990 صرف آن گردید. این مجموعه شامل سالن های پذیرایی خیره کننده، یک راه پله قرمز تشریفاتی، آپارتمان خصوصی تزارها، و طبقه پایین تر کلیسای رستاخیز لازاروس (Lazarus) (1393) است که قدیمی ترین ساختار کرملین و کل مسکو می باشد.

گوشه شمال شرق کرملین توسط آرسنال (Arsenal) اشغال شده است، که در اصل برای پتر کبیر در 1701 ساخته شد. بخش شمال غرب کرملین نیز زره پوش قرار دارد. این ساختمان در سال 1851 به طرح احیای رنسانس ساخته شده و در حال حاضر موزه نشانهای دولتی روسیه و گنج الماس است.

 

Ivan the great bell tower
Ivan the great bell tower
 

سکوی فرود هلیکوپتر

به منظور جلوگیری از اختلال در ترافیک مسکو ناشی از خودروها، رئيس جمهور ولادیمیر پوتین (Vladimir Putin) مجوز ساخت و ساز سکوی فرود هلیکوپتر کرملین را صادر کرد. ساخت این سکوی در ماه مه سال 2013 به پایان رسید. رئیس جمهور در حال حاضر با استفاده از یک هلیکوپتر Mil Mi-8 به کرملین رفت و آمد می کند. محل سکوی فرود هلیکوپتر دقیق در نظر گرفته شده است و هیچ تهدیدی برای معماری کرملین ندارد. رئیس دولت دیمیتری مدودف (Dmitry Medvedev) در سن پترزبورگ از سال 2012 از یک هلیکوپتر برای مسافرت خود استفاده می کند.

 

مترو مسکو

نزدیکترین ایستگاهای مترو به کاخ کرملین عبارتند از:

1- (Okhotny Ryad and Biblioteka Imeni Lenina (Sokolnicheskaya Line

2- (Arbatskaya (Arbatsko-Pokrovskaya Line

3- (Alexandrovsky Sad (Filyovskaya Line

4- (Borovitskaya (Serpukhovsko-Timiryazevskaya Line

 

Moscow Metro
Moscow Metro

ارائه شده توسط مرکز برگزار کننده تور روسیه

برای ثبت نام در تور سن پترزبورگ و یا سفر به روسیه با ما تماس بگیرید.

http://visiting-russia.ir

 

02188176202
09125400667

Address: Moscow, Russia, 103073

Area: 28 ha

    Hours:  10:00 AM – 05:00 PM

Thursday = Closed

Phone: +7 495 697-03-49

1990 :UNESCO World Heritage Site inscription

Website: http://www.kreml.ru